Torebka czarna lub w kolorze skóry pasuje na ogół zawsze. Dlatego wybrałam WASHPAPĘ w kolorze cyny – papier który wygląda jak skóra, ale jest zdecydowanie lżejszy. Po uszyciu pierwszej torebki z washpapy zakochacie się w tym magicznym papierze.

Jestem fanką dużych, pojemnych torebek na ramię, ale układających się wzdłuż ciała. Torba mocno odstająca od boku doda nam masy. Mój ulubiony model to torebka pozioma czyli szersza niż dłuższa, ale bez przesady – lekko wydłużona. Przy moim wzroście 160 cm w kapeluszu, torebka jamnik nie jest wskazana.  Dziś torebka nie musi być identyczna z butami, a torebka czarna lub w kolorze skóry na ogół pasuje zawsze.

Krok po kroku jak uszyć torebkę naszego projektu – model JOLA. Idealny model do noszenia na co dzień. Torebka jest pojemna i wygodna.

Co jest nam potrzebne do pracy?

  • Nici techniczne o bardzo wysokiej jakości do tkanin ciężkich,  jeansu, wyrobów tapicerskich, galanterii skórzanej, skóropodobnej. Torebkę szyłam nićmi ARENA 30 kolor czarne, dopasowałam kolorystycznie do WASHPAPY SHINE CYNA.
  • Maszyna do szycia stebnówka. WASHPAPĘ można szyć na domowej maszynie. Jest dużo twardsza niż skóra, dlatego należy używać ostrych igieł. Ścieg nie może być zbyt gęsty. Długość ściegu ustawiamy na dłuższą niż przy szyciu tkanin standardowym. Gęste dziurki mogą rozerwać papier na szwach. Szyłam torebkę prostym ściegiem  – stebnówką.
  • Nóż krążkowy lub nożyce krawieckie. WASHPAPĘ tnie się nożyczkami oraz nożem. Cięcie nożem krążkowym jest znacznie szybsze i dokładniejsze niż cięcie nożyczkami.
  • Mata do cięcia z podziałką centymetrową. Antypoślizgowa powierzchnia zapewnia komfort cięcia.
  • Przeźroczysta linijka z podziałką centymetrową do cięcia tkanin. Jest grubsza niż zwykła linijka do rysowania i ma prosty brzeg.

  • Obcinaczki do nitek. Ostry szlif na końcu  umożliwia łatwe i precyzyjne cięcie.
  • Kreda krawiecka. Zaznaczenia na papierze znikną, wycierając papier mokrą szmatką.
  • Klipsy do tkani. Nie można szpilkować WASHPAPY, bo pozostaną dziurki na papierze. Więc wskazane są w tym przypadku klipsy, które ułatwiają Wam szycie. Można uszyć torbę bez zastosowania klipsów.
  • Ciepła woda

Przy szyciu WASHPAPY nie można się pomylić, spruty ścieg pozostawi widoczne dziurki. Dlatego należy zaplanować kolejne etapy szycia.

Krojenie papieru

Z arkusza WASHPAPY SHINE CYNA 49 cm x 49 cm ścinamy pasek o wysokości 4 cm. Tak kroimy jeden i drugi arkusz. Powstaną dwa prostokąty o wymiarach 49 cm x 45 cm, które będą bokami naszej torebki oraz dwa prostokąty o wymiarach 49 cm x 4 cm. Wymiar 49 cm jest wysokością naszej torebki, a wymiar 45 cm jest szerokością. Z jednego mniejszy prostokąt kroimy cztery kawałki o wymiarach 4 cm x 4,5 cm. Małe prostokąty zastosujemy jako maskowanie przeszyć taśmy nośnej wewnątrz torebki. Z drugiego małego prostokąta przygotowujemy pasek o wymiarach 45 cm x 4 cm, który przyszyjemy na kieszonce wewnętrznej torebki. Szerokość paska identyczna z szerokością kieszonki i torebki.

Z arkusza WASHPAPY STANDARD BLACK 50 cm x 37 cm kroimy kieszeń wewnętrzną.  Nasza kieszonka ma wysokość 24 cm oraz szerokość 45 cm. Musicie zachować wymiar szerokości kieszeni, zgodny z szerokością torebki.

Kawałki WASHPAPY muszą być równo przycięte, co do milimetra. Papier to nie dzianina, nie naciągnie się przy szyciu. Dlatego polecam ciąć WASHPAPĘ nożem krążkowym na macie.

Przyszycie pasków

Do szycia WASHPAPY stosujemy igły do skóry lub standard o grubości 70, 80 lub 90. Grube igły 100, 110 będą pozostawiać większe dziurki na papierze. Najważniejsze jest, aby igła była ostra, a nici mocne techniczne. Na kawałku washpapy STANDARD próbujemy ustawić idealny ścieg : dostosować odpowiednią długość ściegu, naprężenie nici oraz docisk stopki.

Na wewnętrznej stronie boków torby przyszywamy taśmę nośną w odległości: 9 cm od krawędzi boku naszej torby i 13,5 cm od górnego brzegu papieru.

Stebnujemy na długość 3 cm. Nie musicie martwić się jeśli zamiast równego ściegu maszyna poplącze nici. Dzięki tym wymiarom szew na zewnętrznej stronie nie będzie widoczny po wywinięciu. Ale uważamy, aby nie przekręcił nam się pasek.

Zaznaczymy kredą lub ołówkiem w którym miejscu mają być wszyte paski torebki. Pamiętajcie by wszystko dokładnie i precyzyjnie oznaczyć.

Przyszywamy kwadraty maskujące taśmę nośną w odległościach: 8 cm od boku torebki oraz 10 cm od górnego brzegu. Dzięki tym srebrnym kwadratom, torebka od środka będzie ładnie wyglądała.

Przewlekamy nitkę na prawą stronę papieru, robimy supełek i obcinamy. Wywinięcie zasłoni supełki. Wewnątrz torebka będzie idealna i szew nam się nie rozpruje.

Mocowanie kieszeni wewnętrznej

Brak kieszeni wewnątrz dużej torby to porażka. Znalezienie potrzebnej rzeczy kończy się wyrzuceniem całej zawartości torebki. Przyznać się, która z Was nie prosiła : „ Zadzwoń do mnie bo nie umiem znaleźć telefonu w torebce. Jest w torebce ? A może go gdzieś zostawiłam ?”

Aby obniżyć koszty uszycia torebki kieszeń wewnętrzna jest wykonana z WASHPAPY STANDARD BLACK . Ozdobiłam wnętrze torebki przyszywając pasek WASHPAPY SHINE CYNA na zewnętrznej stronie kieszeni.

Zaznaczamy, w którym miejscu kieszeń ma się zaczynać i kończyć. Kieszeń umieściłam na wysokości 10 cm od dołu torebki. Przyszywamy dolną krawędź kieszeni po zewnętrznej stronie boku torebki. Czyli układamy lewą stronę kieszeni do lewej strony boku torebki. Przy zachowaniu identycznej szerokości kieszeni wewnętrznej i boków torebki, krawędzie WASHPAPY będą na siebie nachodzić.

Formujemy dwie kieszenie, stebnując wzdłuż połowy szerokości kieszeni. Powstaną dwie kieszenie o wymiarach : wysokość 24 cm , szerokość 22 cm.

Zszywanie boków torebki

Nasze przygotowane kawałki WASHPAPY: przód i tył torebki układamy prawą stroną do prawej.

Precyzyjnie jeden na drugim tak, aby krawędzie papieru równiutko się nałożyły na siebie. Po umieszczeniu WASHPAPY pod stopką sprawdzamy czy brzegi nam się nie przesunęły. Najpierw zszywamy jeden bok torebki. Szycie zaczynamy od góry torebki. Góra torebki jest najważniejsza, nierówne ułożenie będzie widoczne. Jeśli zszycie boków torebki u góry nie będzie Was zadowalało, to możecie je schować, wywijając podwójnie górę torebki i nasze dzieło będzie idealne.

Następnie jednym szwem zszywamy drugi bok i dół torby. Jeśli zszywając dół torebki papier się Wam przesunie, nie będzie idealnie, nie przejmujcie się. Ta  niedoskonałość zniknie przy formowaniu denka i wywinięciu torby na prawą stronę.

Przed następnym krokiem należy zmoczyć dół torebki ciepłą wodą. Mokra WASHPAPA będzie się dobrze formować. Spływające krople wody wycieramy w ręcznik.

Formowanie denka torebki

Aby utworzyło się denko torby otwieramy torebkę, składamy boczną i dolną krawędź tak, aby szwy pokryły się. Zaginamy brzegi tworząc trójkąt równoramienny. Ramiona mojego trójkąta mają 6 cm, podstawa 10 cm, a wysokość 5 cm.

Przeszywamy rogi po linii podstawy trójkąta. W torebce model JOLA szew ma długość 10 cm, tyle co podstawa uformowanego trójkąta.

Jeśli chcecie aby dno torebki było szersze, musicie uformować trójkąt o dłuższej podstawie. W zależności od tego jakie chcemy denko, takiej szerokości musi być szew.

Trójkąty, które nam powstały po zszyciu obcinamy. Nie są do niczego potrzebne. Odcinamy rogi pozostawiając ok 0.5 cm zapasu przy szwie. Następny plus WASHPAPY, to nie trzeba obrzucać brzegów. Papier nie strzępi, brzegi wyglądają estetycznie same w sobie.

Wywijanie torebki

Przed wywinięciem torby należy ją zamoczyć strumieniem prysznicowym. Torebkę uszytą z WASHPAPY SHINE moczymy zarówno z prawej jak i lewej strony.

Jeszcze tylko ostania czynność, wywinięcie górnych brzegów torebki na zewnątrz oraz schowanie nitek pod wywinięciem.

Pomysł na wywinięcie góry na 8,5 cm jest praktyczne. Zakrywa zewnętrzne szwy przyszycia pasków, nie musicie pruć jak wam coś nierówno wyjdzie. Surowe wywinięcie ma w sobie wiele uroku.

Oto nasza mokra złota torebka model JOLA

Torba szyta z washpapy jest bardzo wytrzymała i niezwykle lekka oraz oryginalna. Poza tym nie wymaga ani dodatkowych sztywników ani podszewek. Jest sama w sobie całkiem sztywna i stoi prosto nawet jak jest pusta.

Uszycie torebek z WASHPAPY według opracowanych przez nas DIY model OLIWIA, model AGATKA lub JOLA nie sprawi Wam  trudności. Wystarczy tylko WASHPAPA, maszyna do szycia, prosty ścieg, ostra igła, mocne nici i chęci. Nie wymaga wielkich umiejętności krawieckich

Tutorial został opracowany przez AFFARI-AP Studio Tkanin i Dzianin w Katowicach. Powstał dla Waszego użytku, abyście cieszyły się z posiadania własnoręcznie uszytej torebki, uszyły torebkę koleżance, przyjaciółce, znajomej, pociechom…. Masowa produkcja nie jest dozwolona.

Mamy nadzieję, że tutorial jest czytelny dla Was. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga. Wkrótce następne DIY.