Przedstawię Wam jak szybko i bez problemów można uszyć modną torebkę z WASHPAPY/washable kraft paper AGED z rolki w kolorze szarym. Postarzały papier jest bardziej elastyczny, szczególnie ten z rolki. Uwielbiam nietuzinkową strukturę AGED.
Koszt uszycia tej torebki to 43 zł , zakup papieru oraz taśmy nośnej. Można swoją przygodę z papierem zacząć od WASHPAPY STANDARD. Wówczas torebka będzie tańsza, koszt uszycia torebki to 25 zł.
Co jest nam potrzebne do pracy?
- WASHPAPA / washable kraft paper AGED STONE z rolki – arkusz o wymiarach 74 cm x 49 cm. To nasz główny materiał na torebkę: na boki naszej torebki.
- WASHPAPA/ washable kraft paper STANDARD STONE – arkusz 50 cm x 37 cm. Arkusz wykorzystamy na kieszeń wewnętrzną oraz na szycie próbne, regulację : długości ściegu, naprężenia nici oraz docisku stopki. Z tego arkusza pozostanie jeszcze materiał na zrobienie np. etui, aplikacji …
- Taśma nośna. Długość pasków dostosowana do przyszłej właścicielki torebki. Przygotowałam dwa równe paski taśmy nośnej o szerokości 25 mm w kolorze POPIEL o długości 72 cm.
- Nici techniczne o bardzo wysokiej jakości do tkanin ciężkich, jeansu, wyroby tapicerskich, galanterii skórzanej, skóropodobnej. Torebkę szyłam nićmi GABOR, dopasowałam kolorystycznie do WASHPAPY STONE.
- Maszyna do szycia stebnówka. WASHPAPĘ można szyć na domowej maszynie. Jest dużo twardsza niż skóra, dlatego należy używać ostrych igieł. Ścieg nie może być zbyt gęsty. Długość ściegu ustawiamy na dłuższą niż przy szyciu tkanin standardowym. Gęste dziurki mogą rozerwać papier na szwach. Szyłam torebkę prostym ściegiem – stebnówką oraz zygzakiem.
- Nóż krążkowy lub nożyce krawieckie. WASHPAPĘ tnie się nożyczkami oraz nożem. Cięcie nożem krążkowym jest znacznie szybsze i dokładniejsze niż cięcie nożyczkami.
- Mata do cięcia z podziałką centymetrową. Antypoślizgowa powierzchnia zapewnia komfort cięcia.
- Przeźroczysta linijka z podziałką centymetrową do cięcia tkanin. Jest grubsza niż zwykła linijka do rysowania i ma prosty brzeg.
- Obcinaczki do nitek. Ostry szlif na końcu umożliwia łatwe i precyzyjne cięcie.
- Kreda krawiecka. Zaznaczenia na papierze znikną, wycierając papier mokrą szmatką.
- Klipsy do tkani. Nie można szpilkować WASHPAPY, bo pozostaną dziurki na papierze. Więc wskazane są w tym przypadku klipsy, które ułatwiają Wam szycie. Można uszyć torbę bez zastosowania klipsów.
- Ciepła wodaPrzy szyciu WASHPAPY nie można się pomylić, spruty ścieg pozostawi widoczne dziurki. Dlatego należy zaplanować kolejne etapy szycia.
Przy szyciu WASHPAPY nie można się pomylić, spruty ścieg pozostawi widoczne dziurki. Dlatego należy zaplanować kolejne etapy szycia.
Krojenie papieru
Kawałki WASHPAPY muszą być równo przycięte, co do milimetra. Papier to nie dzianina, nie naciągnie się przy szyciu. Nie szyjemy też na overloku, który wszystkie nierówności ścina, wyrównuje. Dlatego polecam ciąć WASHPAPĘ nożem krążkowym na macie.
Arkusz WASHPAPA / washable kraft paper AGED STONE z rolki o wymiarach 74 cm x 49 kroimy na pół. Wyrównujemy tak, aby powstały dwa prostokąty o wymiarach: 49 cm x 36 cm. Wymiar 36 cm będzie szerokością naszej torebki.
Z arkusza WASHPAPY STANDARD STONE kroimy kieszeń wewnętrzną. Nasza kieszonka ma wysokość 18 cm oraz szerokość 36 cm. Musicie zachować wymiar szerokości kieszeni, zgodny z szerokością torebki.
Z arkusza WASHPAPY STANDARD STONE kroimy również cztery kawałki o wymiarach 4 cm x 4,5 cm. Małe prostokąty zastosujemy jako maskowanie przeszyć taśmy nośnej wewnątrz torebki.
Na kawałku washpapy STANDARD, który pozostał po wykrojeniu kieszeni próbujemy ustawić idealny ścieg : dostosować odpowiednią długość ściegu, naprężenie nici oraz docisk stopki.
Najważniejsze jest, aby igła była ostra, a nici mocne techniczne.
Przyszycie pasków
Na wewnętrznej stronie boków torby przyszywamy taśmę nośną w odległości: 4 cm od krawędzi boku naszej torby i 14 cm od górnego brzegu papieru.
Przyszywamy prostokąty (4 cm x 4,5 cm) maskujące taśmę nośną w odległościach: 3 cm od boku torebki oraz 11 cm od górnego brzegu.
Dzięki tym prostokątom, torebka od środka będzie ładnie wyglądała. Przewlekamy nitkę na prawą stronę, robimy supełek i obcinamy. Wywinięcie zasłoni supełki. Wewnątrz torebka będzie idealna i szew nam się nie rozpruje.
Mocowanie kieszenie wewnętrznej
Aby obniżyć koszty uszycia torebki, kieszeń wewnętrzna będzie wykonana z WASHPAPY STANDARD. Zaznaczamy, w którym miejscu kieszeń wewnętrzna ma się zaczynać i kończyć. Kieszeń umieściłam na wysokości 15 cm od dołu torebki.
Przyszywamy dolną krawędź kieszeni po wewnętrznej stronie boku torebki.
Formujemy dwie kieszenie, stebnując wzdłuż połowy szerokości kieszeni.
Zszywanie boków torebki
Przód i tył torebki układamy prawą stroną do prawej. Precyzyjnie jeden arkusz na drugim.
Formowanie denka torebki
Przed następnym krokiem należy zmoczyć dół torebki ciepłą wodą. Mokra WASHPAPA będzie się dobrze formować. Spływające krople wody wycieramy w ręcznik.
Otwieramy torebkę, składamy boczną i dolną krawędź tak, aby szwy pokryły się. Zaginamy brzegi tworząc trójkąt równoramienny. Przeszywamy rogi po linii podstawy trójkąta. Ramiona uformowanego trójkąta mają 5 cm, a podstawa 7,5 cm.
Trójkąty, które nam powstały po zszyciu obcinamy, pozostawiając ok 0,5 cm zapasu przy szwie. WASHPAPA nie strzępi się, brzegi wyglądają estetycznie.
Wywijanie torebki
Przed wywinięciem torby należy ją zamoczyć strumieniem prysznicowym.
Wywijamy górne brzegi torebki na zewnątrz oraz chowamy nitki pod wywinięciem.
Surowe wywinięcie ma wiele uroku. Jest praktyczne – zakrywa zewnętrzne szwy przyszycia pasków.
Można też zapracować wywinięcie i przeszyć.
Zapraszam na nasz pierwszy, bardziej szczegółowy wpisu na blogu Torebka dla Oliwii. Krok po kroku jak uszyć torebkę naszego projektu.
Tutorial został opracowany przez AFFARI-AP Studio Tkanin i Dzianin w Katowicach.