„Proszę uszyj mi też torebkę z tego fajnego papieru. Dla mnie srebrną. Proszę, bardzo proszę, buziaczki, cmok, cmok…”

I tak powstała torebka z  WASHPAPY / washable kraft paper SHINE SILVER dla Oliwii. Oto fotorelacja z mojego wieczornego „romansu” z papierem oraz parę wskazówek. Torebka uszyta z WASHPAPY jest niezwykle lekka, ale i zarazem bardzo wytrzymała. Moje dziewczynki mają już uszyte torebki, więc mogłam usiąść przed komputerem i zacząć pisać BLOGA.

Krok po kroku jak uszyć torebkę naszego projektu – model OLIWIA.

Przedstawię Wam jak szybko i bez problemów można uszyć modną torebkę z WASHPAPY / washable kraft paper SHINE , z magicznego papieru powlekanego srebrną folią. Koszt uszycia tej torebki to 41 zł ( słownie : czterdzieści jeden złotych ) : zakup papieru oraz taśmy nośnej. Można swoją przygodę z papierem zacząć od WASHPAPY STANDARD. Torebka będzie wówczas tańsza o połowę. Ile kosztują torebki z modnego papieru ? Chyba nie muszę pisać.

Przy szyciu WASHPAPY nie można się pomylić, spruty ścieg pozostawi widoczne dziurki. Dlatego należy zaplanować kolejne etapy szycia. Jeśli będziecie przestrzegać kolejności podanych kroków, to Wasza torebka będzie idealna.

 Co jest nam potrzebne do pracy?

 • WASHPAPA / washable kraft paper SHINE SILVER– arkusz o wymiarach 50 cm x 37 cm. To nasz główny materiał na torebkę: na boki naszej torebki oraz na dodatki.
 • WASHPAPA/ washable kraft paper STANDARD BRĄZ – arkusz 25 cm x 18,5 cm. Wybór koloru papieru nie jest przypadkowy. Bazą do produkcji WASHPAPA SHINE SILVER jest washpapa standard w kolorze brąz . Arkusz wykorzystamy na kieszeń wewnętrzną oraz na szycie próbne, regulację : długości ściegu, naprężenia nici oraz docisku stopki.
 • Taśma nośna. Długość pasków w tym modelu jest dostosowana do przyszłej właścicielki torebki – Oliwii tak, aby pozwoliła jej na swobodne przerzucenie torby przez ramię i noszenie jej na skos. Przygotowałam dwa równe paski taśmy o długości 105 cm.

 • Maszyna do szycia stebnówka. WASHPAPĘ można szyć na domowej maszynie. Jest dużo twardsza niż skóra, dlatego należy używać ostrych igieł. Ścieg nie może być zbyt gęsty. Długość ściegu ustawiamy na dłuższą niż przy szyciu tkanin standardowym. Gęste dziurki mogą rozerwać papier na szwach. Szyłam torebkę prostym ściegiem  – stebnówką.
 • Nóż krążkowy lub nożyce krawieckie. WASHPAPĘ tnie się nożyczkami oraz nożem. Cięcie nożem krążkowym jest znacznie szybsze i dokładniejsze niż cięcie nożyczkami.
 • Mata do cięcia z podziałką centymetrową. Antypoślizgowa powierzchnia zapewnia komfort cięcia.
 • Przeźroczysta linijka z podziałką centymetrową do cięcia tkanin. Jest grubsza niż zwykła linijka do rysowania i ma prosty brzeg.
 • Obcinaczki do nitek. Ostry szlif na końcu  umożliwia łatwe i precyzyjne cięcie.
 • Kreda krawiecka. Zaznaczenia na papierze znikną, wycierając papier mokrą szmatką.
 • Klipsy do tkani. Nie można szpilkować WASHPAPY, bo pozostaną dziurki na papierze. Więc wskazane są w tym przypadku klipsy, które ułatwiają Wam szycie. Można uszyć torbę bez zastosowania klipsów.
 • Ciepła woda

Pierwszy krok – krojenie

Kawałki WASHPAPY muszą być równo przycięte, co do milimetra. Papier to nie dzianina, nie naciągnie się przy szyciu. Nie szyjemy też na overloku, który wszystkie nierówności ścina, wyrównuje. Dlatego polecam ciąć WASHPAPĘ nożem krążkowym na macie.

Arkusz WASHPAPY SHINE 50 cm x 37 cm kroimy na pół, tak aby powstały dwa prostokąty o wymiarach: 25 cm x 37 cm.

 

Wymiar 25 cm będzie szerokością naszej torebki. Ten bok pozostawiamy. Z drugiego boku, który na wymiar 37 cm ścinamy pasek o wysokości 4 cm. Tak kroimy jeden i drugi arkusz. Powstaną dwa prostokąty o wymiarach 25 cm x 33 cm, które będą bokami naszej torebki oraz dwa prostokąty o wymiarach 25 cm x 4 cm. Jeden mniejszy prostokąt kroimy na kawałki o wymiarach 4 cm x 5 cm. Małe prostokąty zastosujemy jako maskowanie przeszyć taśmy nośnej wewnątrz torebki. Drugi prostokąt 25 cm x 4 cm przyszyjemy na kieszonce wewnętrznej.

Oczywiście można torebkę zszyć z jednego arkusza papieru o wymiarach 25 cm x 66 cm, a wówczas dno torebki nie będzie tak uformowane. Dodatkowo szew i podwójne złożenie WASHPAPY wzmocni dno nasze torebki.

Z arkusza WASHPAPY STANDARD brąz 25 cm x 18,5 cm kroimy kieszeń wewnętrzną.  Nasza kieszonka ma wysokość 15 cm oraz szerokość 25 cm. Musicie zachować wymiar szerokości kieszeni, zgodny z szerokością torebki.

Drugi krok – przyszycie pasków

Przeczytałam w internecie, że do szycia WASHPAPY stosujemy igły do skóry o grubości 100 lub 110. Na szczęście zakupiona igła do skóry 100 nie pasowała do mojej maszyny. „Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło „. Zamocowałam więc igłę standard do tkanin o grubości 90, szyjąc nićmi do jeansu. Następną torebkę szyłam nićmi do skóry, igłą standard o grubości 80. Grube igły 100, 110 będą pozostawiać większe dziurki na papierze. Najważniejsze jest, aby igła była ostra, a nici mocne techniczne. 

Moja maszyna do szycia nie ma  automatycznego ryglowania i obcinania nici więc umieszczam papier około 1-1,5 cm za brzegiem stopki, wykonuję przeszycie wstecz, do brzegu papieru, zwalniam przycisk szycia wstecz i kontynuuję szycie.

Do przyszycia pasków zastosowałam mniejszą długość ściegu.  Na kawałku washpapy STANDARD, który pozostał po wykrojeniu kieszeni próbujemy ustawić idealny ścieg : dostosować odpowiednią długość ściegu, naprężenie nici oraz docisk stopki. Do przyszycia pasków i maskujących prostokątów zastosowałam długość 2,5. Umocowałam stopkę do wszywania zamków, przy jej zastosowaniu precyzyjnie wykonuje mi się szycie wzdłuż krawędzi materiału.

Na wewnętrznej stronie boków torby przyszywamy taśmę nośną w odległości: 4 cm od krawędzi boku naszej torby i 8 cm od górnego brzegu papieru. Nie musicie martwić się jeśli zamiast równego ściegu maszyna poplącze nici. Dzięki tym wymiarom szew na zewnętrznej stronie nie będzie widoczny po wywinięciu. Ale uważamy, aby nie przekręcił nam się pasek. Zaznaczymy kredą lub ołówkiem w którym miejscu mają być wszyte paski torebki. Pamiętajcie by wszystko dokładnie i precyzyjnie oznaczyć.

Przyszywamy kwadraty maskujące ( 4 cm x 5 cm)  taśmę nośną w odległościach: 2,5 cm od boku torebki oraz 6 cm od górnego brzegu.

Dzięki tym srebrnym prostokątom, torebka od środka będzie ładnie wyglądała.

Przewlekamy nitkę na prawą stronę papieru, robimy supełek i obcinamy. Wywinięcie zasłoni supełki. Wewnątrz torebka będzie idealna i szew nam się nie rozpruje.

Trzeci krok – mocowanie kieszeni wewnętrznej

Teraz zajmiemy się kieszenią wewnętrzną, która będzie wykonana z jednego kawałka WASHPAPY . Aby obniżyć koszty uszycia torebki zastosowała papier STANDARD.

Zmieniłam stopkę na uniwersalną oraz ustawiłam długość ściegu na na większą.

Aby kieszeń wewnętrzna nie była smutna, postanowiłam ją posrebrzyć przyszywając ucięty pasek z SHINE. Detale są ważne, dodają uroku rzeczom. Przyszywamy więc srebrny pasek na zewnętrznej stronie kieszeni na górnym brzegu.

Następnie zaznaczamy, w którym miejscu kieszeń ma się zaczynać i kończyć. Kieszeń umieściłam na wysokości 7 cm od dołu torebki. Przyszywamy dolną krawędź kieszeni po zewnętrznej stronie boku torebki. Czyli układamy lewą stronę kieszeni do lewej strony boku torebki.

Przy zachowaniu identycznej szerokości kieszeni wewnętrznej i boków torebki, krawędzie WASHPAPY będą na siebie nachodzić. Wykończenie w środku będzie idealne.

Lubię podwójne przeszycia, dlatego jeszcze raz ją przestebnowałam.

Czwarty krok – zszywanie

Nasze przygotowane kawałki WASHPAPY: przód i tył torebki układamy prawą stroną do prawej. Precyzyjnie jeden na drugim tak, aby krawędzie papieru równiutko się nałożyły na siebie. Po umieszczeniu WASHPAPY pod stopką sprawdzamy czy brzegi mam się nie przesunęły. Najpierw zszywamy jeden bok torebki. Szycie zaczynamy od góry torebki. Góra torebki jest najważniejsza, nierówne ułożenie będzie widoczne. Jeśli zszycie boków torebki u góry nie będzie Was zadowalało, to możecie je schować, wywijając podwójnie górę torebki i nasze dzieło będzie idealne.

 

Następnie jednym szwem zszywamy drugi bok i dół torby. Jeśli zszywając dół torebki papier się Wam przesunie, nie będzie idealnie, nie przejmujcie się. Ta  niedoskonałość zniknie przy formowaniu denka i wywinięciu torby na prawą stronę.

Torebka zszyta, to teraz po prysznic.

Piąty krok – woda

Producent informuje, że WASHPAPĘ można prać nawet w pralce w temperaturze 30 o C używając proszku, detergentów, mydła. Testowałam washpapę STANDARD piorąc ją w automacie – program tkaniny delikatne . Myślałam, że wirowanie w automacie pogniecie papier i będzie przypominał washpapę AGED. Uwielbiam strukturę postarzałego papieru. Papier po teście prania w automacie był bez zagnieceń. Nie odkształcił się, nie odbarwił i nie rozpuścił się w wodzie. Test przeszedł na „piątkiem z plusem”, właściwie to powinnam powiedzieć „na szóstkę”. W przypadku papieru pokrytego folią, producent sugeruje delikatne zmywanie, tak by nie niszczyć powłoki.

Przed następnym krokiem należy zmoczyć torbę ciepłą wodą. Spływające krople wody wycieramy w ręcznik. Mokra WASHPAPA będzie się dobrze formować.

Szósty krok – dno torebki

Nie w sensie, że dno : brzydka, paskudna, bezwartościowa, tylko że dolna ścianka , denko naszej torebki. Aby utworzyło się denko torby otwieramy torebkę, składamy boczną i dolną krawędź tak, aby szwy pokryły się. Zaginamy brzegi tworząc trójkąt równoramienny. Ramiona mojego trójkąta mają 4 cm, a podstawa 6 cm . Przeszywamy rogi po linii podstawy trójkąta. W modelu OLIWIA szew na długość 6 cm, tyle co podstawa uformowanego trójkąta.

Jeśli chcecie aby dno torebki było szersze, musicie uformować trójkąt o dłuższej podstawie. W zależności od tego jakie chcemy denko, takiej szerokości musi być szew.

Trójkąty, które nam powstały po zszyciu obcinamy. Nie są do niczego potrzebne. Odcinamy rogi pozostawiając ok 0.5 cm zapasu przy szwie. Następny plus WASHPAPY, to nie trzeba obrzucać brzegów. Papier nie strzępi, brzegi wyglądają estetycznie same w sobie.

Siódmy krok – wywijanie

Cyfra siedem jest uważana za mistyczną . To symbol całości, dopełnienia, oznacza doskonałość.

Przed wywinięciem torby należy ją zamoczyć strumieniem prysznicowym. Wystarczy tylko z jednej strony, woda wsiąka w papier. Nie bójcie się, Wasze dzieło nie rozpuści się. Wycieramy krople wody i wywijamy torebkę na prawą stronę .

Jeszcze tylko ostania czynność, wywinięcie górnych brzegów torebki na zewnątrz oraz schowanie nitek pod wywinięciem. Pomysł na wywinięcie góry na 5 cm jest praktyczne. Zakrywa zewnętrzne szwy przyszycia pasków, nie musicie pruć jak wam coś nierówno wyjdzie. Surowe wywinięcie ma też w sobie wiele uroku.

Jest to DIY na torebkę, która nie wymaga wielkich umiejętności krawieckich.

Model OLIWIA nie jest zamykana na zamek. WASHPAPA jest sztywna i mogłaby Wam sprawić trochę trudności przy wszywaniu zamka i modelowaniu torebki. Jeśli lubicie zamykane torebki, możecie zastosować zapięcie magnetyczne. Nie zastosowałam również nap metalowych, nitów, oczek kaletniczych… Nie każda z Was ma napownicę. Do uszycia torebki model OLIWIA wystarczy tylko WASHPAPA, maszyna do szycia, prosty ścieg, ostra igła, mocne nici i chęci.

Tutorial został opracowany przez AFFARI-AP Studio Tkanin i Dzianin w Katowicach. Powstał dla Waszego użytku, abyście cieszyły się z posiadania własnoręcznie uszytej torebki, uszyły torebkę koleżance, przyjaciółce, znajomej, pociechom…. Masowa produkcja nie jest dozwolona.

Mamy nadzieję, że tutorial jest czytelny dla Was. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga. Wkrótce następne DIY.