WASHPAPA znalazła zastosowanie w modzie oraz dekoratorstwie. Postarzała WASHPAPA /washable kraft poper AGED COLOR została poddana impregnacji lateksem, dzięki czemu papier można prać i ponownie używać. W procesie produkcji, postarzania i farbowania AGED COLOR nabiera charakterystycznych smug i nierówności, które sprawiają i każdy arkusz jest odrobinę inny. Arkusze nie są jednolicie gładkie, ich faktura jest miejscami pogięta i pofalowana.

Krok po kroku jak uszyć torebkę z WASHPAPY model AGATKA znajdziecie tutaj

Oto krótka fotorelacja z szycia torebki z WASHPAPY AGED COLOR

Co jest nam potrzebne do pracy?

 • Maszyna do szycia stebnówka. 
 • Nóż krążkowy lub nożyce krawieckie.
 • Mata do cięcia z podziałką centymetrową.
 • Przeźroczysta linijka z podziałką centymetrową do cięcia tkanin.
 • Obcinaczki do nitek.
 • Kreda krawiecka, ołówek lub kredka
 • Klipsy do tkani.
 • Ciepła woda

Przy szyciu WASHPAPY należy zaplanować kolejne etapy szycia. Spruty ścieg pozostawi widoczne dziurki na papierze.

Krojenie papieru

Kawałki WASHPAPY muszą być równo przycięte, co do milimetra. Papier to nie dzianina, nie naciągnie się przy szyciu. Dlatego polecam ciąć WASHPAPĘ nożem krążkowym na macie.

Z WASHPAPY AGED COLOR  przygotowujemy :

 • Dwa prostokąty o wymiarach : wysokość 35 cm , szerokość 31 cm., które będą naszymi bokami torebki
 • Jeden prostokąt o wymiarach: wysokość 16 cm, szerokość 31 cm. Musicie zachować wymiar szerokości kieszeni, zgodny z szerokością torebki.
 • Cztery kwadraty o wymiarach 4 cm x 4 cm, które zastosujemy jako maskowanie przeszyć taśmy nośnej wewnątrz torebki.

Przyszycie pasków

Na wewnętrznej stronie boków torby przyszywamy taśmę nośną w odległości: 4 cm od krawędzi boku naszej torby i 9 cm od górnego brzegu papieru. Uważamy, aby nie przekręcił nam się pasek. Zaznaczymy kredą lub ołówkiem w którym miejscu mają być wszyte paski torebki. Pamiętajcie by wszystko dokładnie i precyzyjnie oznaczyć.

Przyszywamy kwadraty maskujące taśmę nośną w odległościach: 3 cm od boku torebki oraz 6,5 cm od górnego brzegu.

Dzięki tym kwadratom torebka od środka będzie ładnie wyglądała. Przewlekamy nitkę na prawą stronę papieru, robimy supełek i obcinamy. Wywinięcie zasłoni supełki. Wewnątrz torebka będzie idealna i szew nam się nie rozpruje.

Mocowanie kieszeni wewnętrznej

Jeśli torebka ma mieć jakiekolwiek kieszenie – przyszywamy je teraz. Kieszeń wewnętrzna będzie wykonana z jednego kawałka WASHPAPY o wymiarach szerokość 31 cm, wysokość 16 cm. Następnie zaznaczamy, w którym miejscu kieszeń ma się zaczynać i kończyć. Kieszeń umieściłam na wysokości 9 cm od dołu torebki. Przyszywamy dolną krawędź kieszeni po wewnętrznej stronie boku torebki. Czyli układamy lewą stronę kieszeni do lewej strony boku torebki. Następnie formujemy dwie kieszenie, stebnując wzdłuż połowy szerokości kieszeni. Powstaną dwie kieszenie o wymiarach : wysokość 16 cm , szerokość 15 cm.

Zszywanie boków torebki

Przód i tył torebki układamy prawą stroną do prawej. Precyzyjnie jeden arkusz na drugim tak, aby krawędzie papieru równiutko się nałożyły na siebie. Po umieszczeniu WASHPAPY pod stopką sprawdzamy czy brzegi nam się nie przesunęły.

Najpierw zszywamy jeden bok torebki. Szycie zaczynamy od góry torebki. Góra torebki jest najważniejsza, nierówne ułożenie będzie widoczne. Następnie jednym szwem zszywamy drugi bok i dół torby. Jeśli zszywając dół torebki papier się Wam przesunie, nie będzie idealnie, nie przejmujcie się. Ta niedoskonałość zniknie przy formowaniu denka i wywinięciu torby na prawą stronę.

Formowanie denka torebki

Przed następnym krokiem należy zmoczyć dół torebki ciepłą wodą. Mokra WASHPAPA będzie się dobrze formować. Otwieramy torebkę, składamy boczną i dolną krawędź tak, aby szwy pokryły się. Zaginamy brzegi tworząc trójkąt równoramienny. Ramiona uformowanego trójkąta mają 5 cm, a podstawa 9 cm. Przeszywamy rogi po linii podstawy trójkąta.

W modelu AGATKA szew ma długość 9 cm, tyle co podstawa uformowanego trójkąta.

Jeśli chcecie aby dno torebki było węższe, musicie uformować trójkąt o krótszej podstawie. W zależności od tego jakie chcemy denko, takiej szerokości musi być szew.

Trójkąty, które nam powstały po zszyciu obcinamy, pozostawiając ok 0,5 cm zapasu przy szwie. WASHPAPA nie strzępi się, brzegi wyglądają estetycznie.

Wywijanie torebki

Przed wywinięciem torby należy ją zamoczyć strumieniem prysznicowym.

Jeszcze tylko ostania czynność, wywinięcie górnych brzegów torebki na zewnątrz oraz schowanie nitek pod wywinięciem. Pomysł na wywinięcie góry na 6 cm jest praktyczne. Zakrywa zewnętrzne szwy przyszycia pasków.

Oto nasza mokra torebka z WASHPAPY AGED COLOR.

Jest to DIY na torebkę, która nie wymaga wielkich umiejętności krawieckich. Do uszycia torebki model AGATKA wystarczy tylko WASHPAPA, maszyna do szycia, prosty ścieg, ostra igła, mocne nici i chęci.

Tutorial został opracowany przez AFFARI-AP Studio Tkanin i Dzianin w Katowicach. Powstał dla Waszego użytku, abyście cieszyły się z posiadania własnoręcznie uszytej torebki, uszyły torebkę koleżance, przyjaciółce, znajomej, pociechom…. Masowa produkcja nie jest dozwolona.

Mamy nadzieję, że tutorial jest czytelny dla Was. Zapraszamy do śledzenia naszego bloga

Nasza modelka OLIWIA ma ubraną sukienkę z dzianiny wiskozowej w kolorze miętowym.

Wiskoza to wygodny, lekki materiał przypominający jedwab, idealny na lato. Dostępne kolory : czerwień, brudny róż, beż, antracyt, antracyt melanż, zieleń, ciemny szary, czarny, ecru, granat, morski, szary melanż, śliwka, mięta.