Jak zrobić szablon na etui na okulary

Składamy okulary i mierzymy je. Moje okulary mają wymiary : szerokość 15 cm wysokość 5 cm.

Układamy okulary soczewkami do podłoża i mierzymy na wysokość, u mnie w najwyższym punkcie jest 2,5 cm.

Etui z WASHPAPY AGED składa się z czterech elementów : tyłu T¹ i T², przodu P oraz paska.

Element Pprzód etui to prostokąt o wymiarach wysokość 15 cm oraz szerokość 9 cm. Wymiar szerokości etui to suma wysokości okularów 5 cm, wysokości okularów po złożeniu 2,5 cm (patrz na zdjęcia okularów powyżej ) oraz dodania zapasu 1,5 cm. Zastosowanie takich wymiarów zapewni nam swobodne wkładanie okularów do etui.

Jeden z brzegów przodu zaokrąglamy, będzie to dół etui. 

Tył etui składa się z dwóch części – oznaczenia T¹, T².

Element T¹ – z papieru kroimy prostokąt o wymiarach : wysokość 28 cm, szerokość 9 cm.  Wymiar wysokości etui to suma szerokści okularów 15 cm plus 13 cm.

Jeden z brzegów T¹ zaokrąglamy tak, jak brzeg przodu P, a drugi brzeg ścinamy, aby klapka łatwiej wsuwała się w pasek.

Element T² ( klapka naszego etui ) – z papieru kroimy prostokąt o wymiarach : wysokość 11 cm i szerokość 9 cm. Ścinamy jeden z brzegów tak samo,  jak  brzeg T¹. Te elementy będą zszyte ze sobą więc musza być identyczne.

I ostatni element etui – pasek o wymiarach 9 cm x 2 cm.

Przystępujemy do odrysowywania szablonu na WASHPAPIE oraz krojenia części na etui.

Wybrałam WASHPAPĘ AGED COLOR, która jest szczególnie miękka i przyjazna w szyciu. Tnie się ją jak papier a szyje jak skórę. Jest wytrzymała w praniu. W procesie produkcji, postarzania i farbowania arkusz WASHPAPY AGED COLOR nabiera charakterystycznych smug i nierówności, które sprawiają i każdy arkusz jest odrobinę inny. Arkusze też nie są jednolicie gładkie. Ich faktura jest miejscami pogięta i pofalowana. Washpapa Aged w dotyku i wyglądem przypomina skórę.

W pierwszej kolejności zszywamy pasek do elementu P – przodu etui. Pasek umieszczamy na wysokości 11 cm od dolnego brzegu ( zaokrąglonego ).

Zmieniamy stopkę w maszynie z uniwersalnej na stopkę, która umożliwia bliskie szycie wzdłuż krawędzi. Zastosowałam stopkę do wszywania zamków.

Nakładamy element T² na T¹, przyszywamy dolną krawędź klapki T².

Układamy przód etui P na tył etui T¹ i stebnujemy. Zaokrąglone brzegi stykają się ze sobą. Po umieszczeniu WASHPAPY pod stopką sprawdzamy czy brzegi nam się nie przesunęły.

Tak prezentuje się etui na okulary z WASHPAPY AGED w kolorze STONE.

Jeśli wybierzemy WASHPAPĘ LAMINA + to uszycie etui będzie jeszcze prostsze. Tył etui będzie się składał tylko z jednej elementu T¹. Wzmocnienie T² nie jest potrzebne.

Tak prezentuje się etui na okulary z WASHPAPY LAMINA + 

Tutorial został opracowany przez AFFARI-AP Studio Tkanin i Dzianin w Katowicach.

Pełny asortyment WASHPAPY dostępny na stronie internetowej.

Zapraszamy do śledzenia naszego BLOGA