Krok po kroku jak uszyć torebkę do noszenie na co dzień – model JOLA MINI. 

Model posiada kieszonki na zewnątrz, jak i wewnątrz torebki.

Co jest nam potrzebne do uszycia torebki na ramię ? 

 • Maszyna do szycia stebnówka. WASHPAPĘ można szyć na domowej maszynie. Jest dużo twardsza niż skóra, dlatego należy używać ostrych igieł. Ścieg nie może być zbyt gęsty. Długość ściegu ustawiamy na dłuższą niż przy szyciu tkanin standardowym. Gęste dziurki mogą rozerwać papier na szwach. Szyłam torebkę prostym ściegiem  – stebnówką.
 • Nóż krążkowy lub nożyce krawieckie. WASHPAPĘ tnie się nożyczkami oraz nożem. Cięcie nożem krążkowym jest znacznie szybsze i dokładniejsze niż cięcie nożyczkami.
 • Mata do cięcia z podziałką centymetrową. Antypoślizgowa powierzchnia zapewnia komfort cięcia.
 • Przeźroczysta linijka z podziałką centymetrową do cięcia tkanin. Jest grubsza niż zwykła linijka do rysowania i ma prosty brzeg.
 • Obcinaczki do nitek. Ostry szlif na końcu  umożliwia łatwe i precyzyjne cięcie.
 • Kreda krawiecka. Zaznaczenia na papierze znikną, wycierając papier mokrą szmatką.
 • Klipsy do tkani. Nie można szpilkować WASHPAPY, bo pozostaną dziurki na papierze. Więc wskazane są w tym przypadku klipsy, które ułatwiają Wam szycie. Można uszyć torbę bez zastosowania klipsów.
 • Ciepła woda

Przy szyciu WASHPAPY nie można się pomylić, spruty ścieg pozostawi widoczne dziurki. Dlatego należy zaplanować kolejne etapy szycia. Jeśli będziecie przestrzegać kolejności podanych kroków, to Wasza torebka będzie idealna.

Krojenie papieru

Kawałki WASHPAPY muszą być równo przycięte, co do milimetra. Papier to nie dzianina, nie naciągnie się przy szyciu. Dlatego polecam ciąć WASHPAPĘ nożem krążkowym na macie.

Z WASHPAPY SHINE przygotowujemy :

 • Dwa prostokąty o wymiarach : wysokość 41 cm , szerokość 37 cm., które będą naszymi bokami torebki
 • Jeden prostokąt o wymiarach: wysokość 18 cm, szerokość 37 cm na kieszeń zewnętrzną.
 • Cztery kwadraty o wymiarach 5 cm x 5 cm, które zastosujemy jako maskowanie przeszyć taśmy nośnej wewnątrz torebki.

Z WASHPAPY STANDARD przygotowujemy  jeden prostokąt o wymiarach: wysokość 18 cm, szerokość 37 cm. Musicie zachować wymiar szerokości kieszeni, zgodny z szerokością torebki. To będzie nasza kieszeń wewnętrzna.

Przyszycie pasków

Do szycia WASHPAPY stosujemy igły do skóry lub standard o grubości  80 lub 90. Grube igły 100, 110 będą pozostawiać większe dziurki na papierze. Najważniejsze jest, aby igła była ostra, a nici mocne techniczne. Na kawałku WASHPAPY STANDARD próbujemy ustawić idealny ścieg : dostosować odpowiednią długość ściegu, naprężenie nici oraz docisk stopki. 

Moja maszyna do szycia nie ma  automatycznego ryglowania i obcinania nici więc umieszczam papier około 1-1,5 cm za brzegiem stopki, wykonuję przeszycie wstecz, do brzegu papieru, zwalniam przycisk szycia wstecz i kontynuuję szycie.

Na wewnętrznej stronie boków torby przyszywamy taśmę nośną w odległości: 7 cm od krawędzi boku naszej torby i 12 cm od górnego brzegu papieru. Stebnujemy na długość 2 cm. Nie musicie martwić się jeśli zamiast równego ściegu maszyna poplącze nici. Dzięki tym wymiarom szew na zewnętrznej stronie nie będzie widoczny po wywinięciu. Ale uważamy, aby nie przekręcił nam się pasek. Zaznaczymy kredą lub ołówkiem w którym miejscu mają być wszyte paski torebki. Pamiętajcie by wszystko dokładnie i precyzyjnie oznaczyć.

Przyszywamy kwadraty maskujące taśmę nośną w odległościach: 6 cm od boku torebki oraz 13 cm od górnego brzegu. Dzięki tym srebrnym kwadratom, torebka od środka będzie ładnie wyglądała. Przewlekamy nitkę na prawą stronę papieru, robimy supełek i obcinamy. Wywinięcie zasłoni supełki. Wewnątrz torebka będzie idealna i szew nam się nie rozpruje.

Mocowanie kieszeni zewnętrznej

Jeśli torebka ma mieć jakiekolwiek kieszenie – przyszywamy je teraz. 

Prostokąt z WASHPAPY SHINE, przygotowany na kieszeń zewnętrzną pozaginałam. Jak widać na zdjęciu washpapa SHINE jest bardzo wytrzymała. Kieszeń umieściłam na wysokości 9 cm od dołu torebki.

Przyszywamy dolną krawędź kieszeni po zewnętrznej stronie boku torebki. Czyli układamy lewą stronę kieszeni do prawej strony boku torebki. Przy zachowaniu identycznej szerokości kieszeni wewnętrznej i boków torebki, krawędzie WASHPAPY będą na siebie nachodzić. Formujemy dwie kieszenie, stebnując wzdłuż połowy szerokości kieszeni. 

Mocowanie kieszeni wewnętrznej

Aby obniżyć koszty uszycia torebki, kieszeń wewnętrzna będzie wykonana z jednego kawałka WASHPAPY STANDARD. Zaznaczamy, w którym miejscu kieszeń wewnętrzna ma się zaczynać i kończyć. Kieszeń umieściłam również na wysokości 9 cm od dołu torebki.

Przyszywamy dolną krawędź kieszeni po wewnętrznej stronie boku torebki. 

Zszywanie boków torebki

Nasze przygotowane kawałki WASHPAPY: przód i tył torebki układamy prawą stroną do prawej.

Precyzyjnie jeden na drugim tak, aby krawędzie papieru równiutko się nałożyły na siebie. Po umieszczeniu WASHPAPY pod stopką sprawdzamy czy brzegi nam się nie przesunęły. Najpierw zszywamy jeden bok torebki. Szycie zaczynamy od góry torebki. Góra torebki jest najważniejsza, nierówne ułożenie będzie widoczne. Jeśli zszycie boków torebki u góry nie będzie Was zadowalało, to możecie je schować, wywijając podwójnie górę torebki i nasze dzieło będzie idealne.

Następnie jednym szwem zszywamy drugi bok i dół torby. Jeśli zszywając dół torebki papier się Wam przesunie, nie będzie idealnie, nie przejmujcie się. Ta  niedoskonałość zniknie przy formowaniu denka i wywinięciu torby na prawą stronę.

Przed następnym krokiem należy zmoczyć dół torebki ciepłą wodą. Mokra WASHPAPA będzie się dobrze formować. Spływające krople wody wycieramy w ręcznik.

Formowanie denka torebki

Aby utworzyło się denko torby otwieramy torebkę, składamy boczną i dolną krawędź tak, aby szwy pokryły się. Zaginamy brzegi tworząc trójkąt równoramienny. Ramiona mojego trójkąta mają 5 cm, a podstawa 9 cm . Przeszywamy rogi po linii podstawy trójkąta. W modelu JOLA MINI szew ma długość 9 cm, tyle co podstawa uformowanego trójkąta.

Jeśli chcecie aby dno torebki było szersze, musicie uformować trójkąt o dłuższej podstawie. W zależności od tego jakie chcemy denko, takiej szerokości musi być szew.

Trójkąty, które nam powstały po zszyciu obcinamy. Nie są do niczego potrzebne. Odcinamy rogi pozostawiając ok 0.5 cm zapasu przy szwie. Następny plus WASHPAPY, to nie trzeba obrzucać brzegów. Papier nie strzępi, brzegi wyglądają estetycznie same w sobie.

Wywijanie torebki

Przed wywinięciem torby należy ją zamoczyć strumieniem prysznicowym. Torebkę uszytą z WASHPAPY SHINE moczymy zarówno z prawej jak i lewej strony.

Jeszcze tylko ostania czynność, wywinięcie górnych brzegów torebki na zewnątrz oraz schowanie nitek pod wywinięciem. Pomysł na wywinięcie góry na 7 cm jest praktyczne. Zakrywa zewnętrzne szwy przyszycia pasków, nie musicie pruć jak wam coś nierówno wyjdzie. Surowe wywinięcie ma też w sobie wiele uroku.

Jest to DIY na torebkę, która nie wymaga wielkich umiejętności krawieckich. 

Tutorial został opracowany przez AFFARI-AP Studio Tkanin i Dzianin w Katowicach. Powstał dla Waszego użytku, abyście cieszyły się z posiadania własnoręcznie uszytej torebki, uszyły torebkę koleżance, przyjaciółce, znajomej, pociechom…. Masowa produkcja nie jest dozwolona.

Mamy nadzieję, że tutorial jest czytelny dla Was. Zapraszamy do śledzenia naszego BLOGA

DIY na torebkę MODEL AGATKA znajdziecie TUTAJ

DIY na torebkę MODEL OLIWIA znajdziecie TUTAJ